Padomi klavieru uzturēšanā

Ikvienam klavieru īpašniekam ir saprotams, ka tās ir regulāri jāskaņo un jāveic mehānikas apkope, tādēļ par to daudz neizvērsīšos. Gribētos pievērst uzmanību retāk aprakstītām, bet ne mazāk svarīgām klavieru uzturēšanas niansēm.

Novietojums istabā.

Klavieres nedrīkst novietot tiešos saules staros, apkures ierīču siltuma starojuma tiešā tuvumā. Pianīniem nāvējoša ir siltās grīdas apkure, jo to rezonators ir ļoti tuvu grīdai. Ilgstoši stāvot siltumā, rezonators atlīmējas no koka konstruktīvās pamatnes, ko meistari sauc par rasti, līdz sākas visādas vibrējošas pieskaņas un strauji samazinās skanējuma kvalitāte, skaņojuma noturība. Tāpat aiz klavierēm nedrīkst atrasties apkures caurules.

Gaisa mitrums.

Optimālais relatīvais gaisa mitrums klavierēm ir no 40% līdz 60%. Ja mitrums būs pārāk liels, tad metāla detaļas sāks rūsēt, līmētie savienojumi izjuks. Ja telpā gais būs pārāk sauss, vispirms sāks plaisāt rezonators, tad iežūšanas dēļ virbuļi kļūs vaļīgi un neturēs skaņojumu, var sākt deformēties korpuss, mehānikas skrūves kļūs vaļīgas un parādīsies visāda klaboņa mehānikā. Ļoti slikti klavieru skaņojumu ietekmē sezonālās gaisa mitruma svārstības – vasarā, rezonatoram piebriestot, skaņojums kļūst augstāks, savukārt ziemā tas pazemināsies. Absolūtā gaisa temperatūra nav tik svarīga – nav jābaidās ziemā atstāt klavieres neapkurinātā vasarnīcā, ja tajā ir nodrošināta laba vēdināšana un gaisa mitrums ir iepriekš uzrakstītajās robežās.

Jāatzīst, ka uzturēt optimālu gaisa mitrumu modernā dzīvoklī ar plastikāta logiem un centrālapkuri bez tehniskiem palīglīdzekļiem nav iespējams. Sevišķi jūras tuvumā – Rīgā, Ventspilī, Liepājā rudeņos gaisa mitrums var sasniegt 75% robežu, savukārt februārī nokristies līdz 20%. Tādos apstākļos pat pilnīgi jaunas vai teicami restaurētas klavieres ātri atskaņosies un drīz vien parādīsies dažādi defekti. Risinājumi ir divi: regulēt gaisa mitrumu visā telpā ar mitrinātājiem un kondicionieriem, vai uzstādīt instrumentam mitruma kontroles sistēmu – Piano life saver system, kura automātiski mitrinās vai žāvēs klavieres atkarībā no relatīvā gaisa mitruma. Mūsu uzņēmums veic šīs sistēmas uzstādīšanu un nodrošina vajadzīgo servisu.

Attachments:
FileFile size
Download this file (DC 7-12 new cover English version.pdf)Piano life saver system3877 kB